Obserwatorzy

Alhambra jeden z siedmiu cudów świata nowożytnyego



Niedawno wróciłam z przepięknej Hiszpanii a dokładniej, z regionu Andaluzji.  Moim  marzeniem było zobaczyć Alhambrę, czyli najlepiej zachowany muzułmański pałac w Europie.  Tydzień przed wylotem zaczęłam rozglądać się za biletami wstępu. Okazało się, że są wyprzedane na cały wrzesień. Pozostało mi albo stać w kolejce i kupić bilety na miejscu albo wykupić zwiedzanie samych ogrodów Alhambry bez słynnego pałacu Nasrydów. Uznałam jednak, że do samego wyjazdu będę czyhać na stronie aż jakiś bilet się zwolni. I udało się! Na 2 dni przed wylotem wykupiłam bilety z możliwością zwiedzania całej Alhambry wraz z przecudownym pałacem Nasrydów. 

Pałac Nasrydów




Bilety można nabyć przez stronę: http://www.alhambradegranada.org/en/info/ticketsale.asp. Płatności dokonuje się karta kredytową bądź debetową . Koszt to ok 15 EUR / osobę.  Aby odebrać bilety należy skorzystać z maszyny Ticketmaster, która znajduje się przed samym wejściem do pałacu. Trzeba pamiętać żeby zabrać ze sobą kartę, którą dokonywało się płatności. Dzięki temu nie trzeba stać w długich kolejkach.

Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Alhambra  w języku arabskim oznacza " czerwoną wieżę". Została wzniesiona w latach 1232–1273. Była to siedziba królów Grenady. Z daleka wygląda jak zamek ale w rzeczywistości pełniła funkcję osiedla mieszkaniowego, znajdowało się tam także więzienie, koszary oraz meczet. 


Widok na Alhambrę z Mirador de  San Nicolas

Alhambra otoczona jest murami, które wyznaczają prostokąt o długości ponad 700 m i szerokości ponad 200 m. Aby zobaczyć Alhambrę w całej okazałości najlepiej udać się na punkt widokowy Mirador de San Nicolas.  Znajduje się tam także mnóstwo urokliwych kawiarni z widokiem na Alhambrę. W oddali widoczne jest  pasmo Sierra Nevada (3.457), które cudnie wpisują się w ten niepowtarzalny widok. 



  

Wejście do Pałacu Nasrydów zostało wyznaczone na 11:00 .Spóźnialscy tracą możliwość zwiedzania. Warto zawsze być troszeczkę wcześniej przed wyznaczonym na bilecie czasem aby na spokojnie przejść przez ogrody do słynnego pałacu.  My przez te ogrody przebiegliśmy .Na szczęści udało się i  na ostatnią chwilę weszliśmy do pałacu.
Byliśmy oszołomieni przepychem dekoracji oraz ornamentami. Co ciekawe ornamenty przedstawiają wersety Koranu.





Przepięknie zdobione sklepienia, fryzy, kapitele i łuki tworzą niesamowite wrażenie. 
Dziedzińce otoczone są równie bogato zdobionym kolumnami.


Wewnątrz pałacu znajduje się Patio de los Leones czyli podwórze lwów. Nazwa pochodzi od fontanny wspartej na 12 lwach.

Podwórze Lwów


 Do dziedzińca  przylegają cztery sale. Warto w nich zwrócić uwagę na niesamowite sklepienie kopuły. Zostało ono zrobione z ponad 8 tysięcy elementów z drewna cedrowego.

Kolejną częścią pałacu jest Patio de los Arrayanes (Dziedziniec Mirtów). 



Pałac sprawia wrażenie jakby był zrobiony z koronki. Zachwyca tam każdy detal.






 Z okien zwieńczonych łukami roztacza się widok na otaczające ogrody a także na malowniczą Granadę. 







Aby zwiedzić cały pałac trzeba na to poświęcić minimum 3 godziny.  Alhambra składa się z czterech części: z wojskowej twierdzy Alcazaba, z Pałacu Nasrydów, letniego pałacu Generalife oraz renesansowego pałacu Karola V. 
Nam udało się jeszcze zobaczyć przepiękne ogrody oraz letnią rezydencję Generalife. 
Ogrody zachwycają idealnie przyciętymi żywopłotami, kolorową roślinnością oraz pięknie wkomponowanymi w całość fontannami. 










Alhambra nie bez przyczyny znalazła się na liście siedmiu nowych  cudów świata.








1 komentarze:

  1. Byłam tam w trakcie wyjazdu do Granady. Piękny zamek i niesamowity widok. Hiszpania jest bliska mojemu sercu, lubię tam wracać. Teraz naszym celem jest Riwiera Turecka, planujemy w przyszłym miesiącu wylot. Sami znaleźliśmy nocleg i wycieczkę objazdową organizujemy samodzielnie. Będzie dużo atrakcji.

    OdpowiedzUsuń