Obserwatorzy

Kilka kroków do czekoladowej rozkoszy;) czyli jak powstaje czekolada.

Dzisiaj opiszę  krok po kroku skąd się bierze nasz ulubiony przysmak jakim jest czekolada :)
W wersji exspresowej proces produkcji kakao  można opisać następująco :

Z kwiatka powstaje owoc, w owocu jest nasionko, nasionko się obrabia, rozkrusza do proszku kakaowego.

Aby powstała czekolada, proszek kakaowy poddaje się róznego rodzaji procesom, później ma miejsce podgrzewanie, następnie chłodzenie i na koniec formowanie.   :) Kto by pomyślał, że to tak skomplikowane:)

Dla bardziej szczegółowych dokładniejszy opis procesu oraz fotorelacja pniżej:


Zbiory- krok pierwszy

Drzewo kakaowca ma na sobie równocześnie zarówno kwiaty jaki i owoce.

Z pięknego kwiatu który możecie zobaczyć tutaj : Kwiat kakaowca
w ciągu 6 miesięcy od momentu zapylenia na drzewie pojawia się owoc. Owoce są zbierane , następnie otwiera się je i wydobywa słodki mąższ w którym ukryte są ziarna. Z około 25 owoców otrzymuje się 2 kg suchych ziaren.




Owoc kakaowca


Fermentacja- krok drugi

 Nasiona w przylegającym do ziaren miąższu przechodzą proces fermentacji. Cukry zawarte w miąższu ulegają rozkładowi do alkoholu i kwasu octwoego. Podczas tego procesu powstają pierwsze kakowe aromaty. Po fermentacji zawierają ok 60% wody dlatego kolejnym etapem produkcji kakao jest suszenie  


Nasiona kakaowca w miąższu


 Suszenie- Krok trzeci


Nasiona suszy się na Słońcu lub w suszarni.  Wilgoć redukowana jest do 6 %.  Następnie ziarna kakaowe zostają zapakowane do worków jutowych i tym samym są gotowe do sprzedaży.



Prażenie-krok czwarty

Prażenie przeprowadzane jest w prażarkach, w temperaturze 100-140 stopnii.  Prażenie odparowuje resztki wody i usuwa stęchliznę. Wilgotność spada do 4 procent. Czas prażenia to od 20 – 30 min.



Krok piąty – złuszczenie skorupek


Dopiero po wydobyciu nasionka ze skorupk, następuje usunięcie zarodków drzewa i dopiero teraz nasionko jest jadalne. Nasiona wydobywane są ze skorupki za pomocą łuszczarki.  Takie ziarno jest gotowe do dalszej obróbki.
Rozdzielenie-krok szósty

W temperaturze 70 stopni ziarna zostają zmielone. Tak powstaje masa kakaowa z której wyciska się tłuszcz – masło kakowe. Ma ono silny zapach oraz trwałość liczoną w latach. Dzięki temu rozdzieleniu czekolada, będzie aksamitna oraz wysokiej jakości.
Masło kakaowe







Podgrzewanie- krok siódmy


Kolejny etap produkcji czekolady polega na dodaniu do proszku kakowego, tłuszczu kakaowego oraz lecytyny która zapewnia odpowiednią konsystencje- lepkość. Następnie ma miejsce podgrzewanie. Jeśli chcemu uzyskać czekoladę gorzką , wówczas podgrzewanie nie może przekroczyć 85 stopni, jeśli chcemy uzyskać czekoladę mleczną, wówczas podgrzewamy calą mieszankę do 60 stopnii. Na koniec dodaje się wybrane dodatki- orzechy, migdały, chili oraz całość należy schłodzić

Chłodzenie- krok ósmy
Schładzanie to wbrew pozorom ważny etap końcowy.  Należy je przeprowadzać stopniowo aby czekolada miała piękny, aksamitny połysk a także odpowiedznią twardość,  a w czasie łamania wydawała charakterystyczny odgłos.
Jeśli chłodzenie odbędzie się bez kontroli, wówczas czekolada będzie matowa oraz krusząca.

 Formowanie i pakowanie -krok dziesiąty

I na koniec, płynną czekoladę wlewa się do foremek. Dawniej formowano czekoladę ręcznie - robiono czekoladowy walec. W dzisiejszych czasach mamy różnego rodzaju formy , które nadają czekoladkom kształt.
 Po zastygnięciu najzwyczajnie zawija się ją w sreberka :) i wbrew powszechnej opinii nie robi tego świstak:)












2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł nt. mojego ulubionego smakołyku :). Od dawna jestem wielką fanką wszelkich czekolad, które serwuję też na wiele sposobów. Ostatnio np. spróbowałam czekoladowego bloku z chałwą wg. przepisu na https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/. Szczerze polecam taką wariację na te tradycyjne ciasto. Z chałwą jest jeszcze smaczniejsze :).

    OdpowiedzUsuń